Czy psychoterapia działa? Tak, ale może inaczej niż myślisz.

proces psychoterapeutyczny spirala
BigStockPhoto.com/cukugede

Czy znana ci jest taka sytuacja: chodzisz od dłuższego czasu na terapię, na której zmagasz się z jakąś swoją traumą. Już ci się udało w pełni ją uświadomić, przepracowałeś ją na głębokim poziomie emocjonalnym. Poczułeś ulgę, uwolnienie, być może pierwszy raz w życiu zobaczyłeś świat trochę z innej perspektywy. I pewnego dnia ‘bum’ – znów cię dopadł twój stary problem. Czujesz się rozbity. Jak to? Przecież już miałeś mieć to wszystko za sobą! A tu znów stara trauma się odezwała… i boli.
Czujesz zawód, masz wątpliwości. Czy ta cała psychoterapia ma sens? Czy tylko wydawało ci się, że jest lepiej? Chyba nic się nie zmieniło, skoro znowu czujesz się tak źle? Niekoniecznie. Być może wszystko przebiega właśnie tak, jak powinno. Ale po kolei.

Czytaj dalej „Czy psychoterapia działa? Tak, ale może inaczej niż myślisz.”

Inspirujące cytaty

inspirujące cytaty książka złote myśli
BigStockPhoto.com/elenarostunova

W tym poście regularnie dodaję cytaty, które były i są dla mnie inspiracją i wskazówką na drodze do samopoznania, zwiększenia świadomości samego siebie. Wiele z nich pozwoliło mi zobaczyć coś, co wcześniej było dla mnie ukryte bądź niejasne. Inne utwierdzały mnie, co do prawdziwości moich wglądów. Zamieszczam je tutaj z nadzieją, że może również i ty odkryjesz w nich jakąś prawdę o sobie, w drodze do siebie.

Czytaj dalej „Inspirujące cytaty”