Inspirujące cytaty

inspirujące cytaty książka złote myśli
BigStockPhoto.com/elenarostunova

W tym poście regularnie dodaję cytaty, które były i są dla mnie inspiracją i wskazówką na drodze do samopoznania, zwiększenia świadomości samego siebie. Wiele z nich pozwoliło mi zobaczyć coś, co wcześniej było dla mnie ukryte bądź niejasne. Inne utwierdzały mnie, co do prawdziwości moich wglądów. Zamieszczam je tutaj z nadzieją, że może również i ty odkryjesz w nich jakąś prawdę o sobie, w drodze do siebie.

Pod każdym cytatem dodaję krótkie wyjaśnienie, jak ja rozumiem dany tekst. Ale myślę sobie, że w każdym z nas dany cytat może rezonować w inny sposób, wywoływać inne emocje i skojarzenie. I może to właśnie jest piękne, bo od rozumienia, myślę, ważniejsze jest czucie i radość odkrywania prawdy o sobie.

Aha, jeszcze jedno. Wg mnie cytaty ukazują największą moc, kiedy czytasz je wybiórczo, nie za dużo na raz. Poddajesz się swojemu nastrojowi i szukasz słów, które odzwierciedlają twoje odczuwanie. I bingo, trafiasz na coś, co cię porusza, wyzwala emocje a czasem pozwala doświadczyć jakiegoś rozumienia poza słowami. Ale znów, to o mnie, a każdy z nas jest inny. Równie dobrze możesz je czytać po kolei albo codziennie jeden…

Czucia i inspiracji ci życzę ❤️


Żadne drzewo nie urośnie do nieba, dopóki jego korzenie nie sięgną piekła.

Carl Gustav Jung

Żeby wyzwolić cały swój potencjał i żyć pełnią życia, musisz wpierw zmierzyć się ze wszystkimi swoimi trudnymi, ukrytymi przed świadomością traumami.
Pełnia człowieczeństwa to akceptacja wszystkich jego odcieni. Niebo nie istnieje bez piekła.


Tak długo jak masz pewne oczekiwania odnośnie tego, jak być powinno, nie możesz zobaczyć tego, jak jest.

Ram Dass

Jeśli nie akceptujesz rzeczywistości takiej, jaka ona jest. Jeśli nie przyjmujesz siebie całego takim, jaki jesteś, tylko masz wyobrażenie tego, jaki powinieneś być. I jakie powinno być życie. Wtedy może być ci trudno dostrzec, kim jesteś naprawdę i w jakiej rzeczywistości istniejesz.
Jeśli patrzysz na świat przez różowe okulary, trudno będzie ci zobaczyć inne kolory.


Nie to jest ważne, co ze mną zrobiono,
lecz to, co ja sam zrobiłem z tym,
co ze mną zrobiono.

Jean-Paul Sartre

Przeszłości, swojego dzieciństwa, środowiska urodzenia, przodków, historii swojego życia zmienić nie możesz. Na to co było, nie masz wpływu.
Możesz w związku z tym wpaść w rozpacz i stwierdzić, że ta przeszłość definiuje całkowicie twoje życie. I że jesteś skazany/a na życie określone przez to, co było.
Albo możesz uznać, że to co dzisiaj robisz ze sobą i swoim życiem, zależy od ciebie. I możesz wziąć odpowiedzialność za swój los. I za siebie.
Wybór należy do ciebie ⬅️➡️


Umysł tworzy otchłań,
Serce ją przekracza.

Nisargadatta Maharaj

Umysł, czyli myśli i intelekt są cenne w przypadku rozwiązywania niektórych problemów. Jak dojechać do danego miejsca? Co ze sobą zabrać na wakacje?
Jednak jeśli twój umysł zaczyna dominować w innych sferach życia. Jeśli zaczyna odgrywać główną rolę w określaniu celu twojego życia, definiowania tego kim jesteś, budowaniu twoich relacji. Wtedy zaczynasz się separować od siebie i świata, bo umysł opisuje i kategoryzuje. Dla umysłu jesteś zamkniętym i uproszczonym opisem, modelem. Kimś odrębnym od reszty świata, wyizolowanym i przez to samotnym. Ale to tylko opis, a nie prawda.
Umysłowe wyobrażenie o sobie możesz przekroczyć CZUJĄC. Tu wkracza na scenę SERCE. To ono pozwala ci poczuć siebie, w pełni, takim jaki jesteś. Poczuć życie w jego wielu wymiarach bez uproszczeń i schematów. Płynąć w prawdzie.
Tyle, że poczucie serca to odwaga. Odwaga i… radość z odczuwania wszystkiego, także bólu. Ale to już inna historia.


Ja robię swoje a ty swoje.
Nie jestem na tym świecie po to, by spełniać twoje oczekiwania.
A Ty nie jesteś po to, by spełniać moje.
Ty jesteś ty, a ja jestem ja.
I jeśli przez przypadek się spotkamy to wspaniale.
Jeśli nie, to nic nie można poradzić.

Fritz Perls

Jaką relację z drugą osobą chcesz tworzyć? Relację, w której będziesz oczekiwać od niej, by wypełniła jakąś pustkę w tobie? Relację opartą na poczuciu, że ktoś jest twój i żyje dla ciebie? Pełną pretensji, gdy nie chce spełniać twoich oczekiwań? I pełną żalu, gdy nie jest taki, jaki ty chcesz by był? Relację, którą boisz się zakończyć nawet wtedy, gdy nic już cię z drugą osobą nie łączy?
Czy może jednak wolisz tworzyć relację opartą na wolności? Relację, w której jest miejsce na powiedzenie ‘nie’? W której ty masz prawo do ochrony własnych granic i w której nie naruszasz granic drugiej strony? Relację opartą na prawdzie i szacunku a nie na gierkach i pogardzie? Opartą na zrozumieniu, że każdy ma prawo do życia wg własnych priorytetów? Relację, w której spotykają się dwie osoby, bo chcą być razem, a nie bo muszą być razem. Albo są ze sobą tylko dlatego, bo boją się samotności? I wreszcie relację, której dajesz prawo do zakończenia, gdy nie jest już wam po drodze?


Uwaga, więcej cytatów regularnie umieszczam na swoim instagramie w formie własnoręcznie pisanych kartek na kolorowym tle. Zapraszam Cię do obserwowania mojego profilu. Wtedy co kilka dni zobaczysz nowy inspirujący cytat z opisem! ❤️